Doc. ing. arch. Ondřej Beneš, Ph.D., Sochařská 12, 170 00 Praha 7 - Letná, mail@ondrejbenes.cz


čtvrtek 26. srpna 2021

Agentura plánování a rozvoje kraje - předběžné rozvržení služeb pro tzv. čtvrtý pilíř Transformátoru

Předběžné rozvržení služeb pro tzv. čtvrtý pilíř Transformátoru - pilíř Agentura plánování a rozvoje kraje (podklad pro zpracování log frame)

ANOTACE

Služby čtvrtého pilíře Transformátoru by oficiálně měly být spuštěny 01.01.2023. Do počátku roku 2023 bychom měli už mít úvodní analýzy území – zejména urbánně ekonomické, a neméně důležité je už v samých počátcích založení profesionálně vedených a cílených i participační procesů vedoucích k reálnému zapojení obyvatel, samospráv a stakeholderů. Jen tak se nám podaří do začátku roku 2023 získat náskok, abychom od počátku tohoto roku okázali korigovat v území další strategické projekty a programy, abychom v reálném čase dokázali definovat prostorové kvality a hodnoty, ukazovat limity přesahující parciální zájmy jednotlivých stakeholderů. Zároveň už dnes postupně popisujeme činnost tohoto pilíře Transformátoru po jednotlivých rocích od 2023 po 2028. Nejprve bychom se měli věnovat celkovým koncepčním úvahám v území, kde si v celkovém uchopení celou oblast rozvrhneme do jednotlivých částí provázaných s jednotlivou těžební aktivitou v území – Důl Nástup a oblast mezi Kadaní a Chomutovem, Důl ČSA a Vršany a oblast mezi Chomutovem a Mostem, Důl Bílina a oblast mezi Mostem a Teplicemi. Nakonec je to oblast mezi Teplicemi a Ústím. Důležité bude postupné zapojováním jak samospráv, tak klíčových stakeholderů aby úvahy o území dostávaly stále reálnější obrysy.

Nedílnou součástí Transformátoru bude jeho prezentační centrum. Měli by se v něm odehrávat přednášky a prezentace. Velmi rádi bychom sem umístili i velký model celé pánevní oblasti, na který bychom laserového pomítání ukazovali v jednotlivých choreografiích minulost, současnost i varianty budoucnosti regionu. Vzniklo by tak místo pro odbornou, ale i laickou veřejnost, jehož návštěva by se mohla dostat i do školních osnov.

Minimálně stejně důležitá bude v Transformátoru jeho tzv. neformální společenská část. Půjde o prostory, kde bude možné se nad kávou  prezentacemi setkávat ať už při pohybu mezi jednotlivými částmi Transformátoru, ale daleko více by to měla být místa, kde bude vždy možné potkat se s někým, s kým bychom se jinak nesetkali. Výhodou tu bude přímé propojení s exteriérem, jednotlivými dvory mezi jednotlivými křídly Transformátoru, kde každý bude mít jiný účel a zaměření. 

A)ROZVRŽENÍ ČINNOSTÍ

1a. úroveň – činnost ve prospěch samospráv, zejména ve prospěch Ústeckého kraje a jím zřízených organizací  se zaměřením na Mosteckou pánevní oblast:

Expertní činnost v rámci tvorby a aktualizace zásad územního rozvoje ÚK. Koordinace a garance jejich souladu s koncepcemi a politikami ÚK v oblasti strategického plánování a rozvoje. Tato činnost se vždy bude odvíjet od koordinace a souladu s příslušnými samosprávami – obecními, městskými, krajskou. 

Zpracování zejména podkladů a zadání vedoucí k pořizování dokumentací, podkladů a odvětvových koncepcí a souvisejících činností pro rozvoj území ÚK,

Zpracování zejména podkladů a zadání vedoucí k pořizování dokumentací a podkladů týkajících se dopravní, technické, krajinné a ekonomické infrastruktury. Už před začátkem činnosti Transformátoru bude kladen důraz zejména na urbánně-ekonomické, krajinářsky-prostorové analýzy a práce. 

Příprava a realizace koncepčního přístupu v oblasti rekultivací – návraty do struktury krajiny a osídlení.

Zpracovávání městských koncepčních a analytických dokumentů v oblasti urbanismu, krajiny veřejného prostoru s důrazem na spolupráci a propojování měst v Mostecké pánevní oblasti. 

Spolupráce s pilířem zaměřeným na práci s daty ve věci stanovování koncepce a zajišťování infrastruktury prostorových dat ÚK, informačních technologií a datového obsahu, koncepci a správě Centrálního datového skladu GIS. Spolupráce se bude týkat i zajišťování, vývoje a integraci systémů pro využívání a prezentaci prostorových dat, vytváření a údržby základního mapového díla Ústeckého kraje a tematických geodat a informací o území.

Příprava a rozvoj profesionálně vedených a cílených participačních procesů – zapojování veřejnosti, samospráv, individuálních hráčů a stakeholderů. 

Příprava, zajištění a podpora Prezentačního centra Transformátoru jako místa kontaktu s odbornou, laickou veřejností, školami. Prezentační centrum by mělo umožňovat pořádání přednášek a konferencí pomocí špičkové videoprojekce, pořádání výstav. Součástí by měla být i stále obnovovaná prezentace kraje – např. formou modelu s projekcí laserovými technologiemi. 

Spolupráce s krajskými, národními i evropskými akademickými, vzdělávacími a výzkumnými institucemi. Podpora a spolupráce při zadávání, realizaci i prezentaci studentských prací a projektů. Důraz i na spolupráci s obdobnými městskými a krajskými institucemi v rámci ČR. 

Podpora generování nejvhodnějších řešení v oblasti architektury, urbanismu, krajiny, veřejného prostoru formou soutěží (dle regulí ČKA), případně tzv. souběžných studií s cílem nalézat jiná kritéria než pouze cena projektové přípravy. 

Výzkumná a vzdělávací činnost v oblastech: strategické plánování a rozvoj územních celků, měst a obcí, ekonomika a management sídel a regionů, architektura, urbanismus, územní plánování, prostorové plánování, veřejný prostor, ochrana kulturního dědictví, dopravní inženýrství a městské inženýrství, životní prostředí a krajina, sociální a společenské obory, historie území.

Analýzy jednotlivých typů brownfieldů, jejich možností rozvoje, spolupráce se samosprávami i stakeholdery, zaštítění této problematiky.

Propojování jednotlivých obecních a městských architektů působících v kraji. Podpora a rozvoj jejich činnosti.  

Pravidelné zpravodajství formou zřízeného webového portálu, FB, apod..


1b. úroveň – metodická pomoc obcím a městům v Ústeckém kraji, zejména mimo Mosteckou pánevní oblast:

Konzultace a spolupráce v oblastech - územního plánování, nakládání s veřejným prostorem, zadávání architektonických soutěží dle regulí ČKA, zadávání specializovaných studií, revitalizace brownfields apod..

Ve spolupráci s „datovým pilířem“ poskytovaní analytických dat pro činnost místních samospráv.

Pořádání vzdělávacích konferencí a workshopů pro samosprávy, případně i pro zaměstnance přeneseného výkonu státní správy - úřadů územního plánu.


2. úroveň – poskytování služeb a konzultací soukromým subjektům a stakeholderům, na komerční bázi:

Konzultace projektových/rozvojových záměrů.

Poskytování analytických dat. 

Spolupráce při zpracovávání zadání i při realizaci koncepčních materiálů a specializovaných studií.

Spolupráce při přípravách a organizaci architektonických soutěží, výběrových řízení.

Komplexní expertní činnost „na klíč“.

3. úroveň – vlastní iniciační činnost:

Nejdůležitější činnost pilíře, zaměřená na hledání a určování strategických postupů, standardů. Generování, prověřování a prosazování dlouhodobých koncepčních cílů a vizí. 

Ve vztahu k těmto dlouhodobým vizím, které budou průběžně podrobovány otevřeným kritickým korekcím, budou rozpracovávány veškeré práce a činnosti zmíněné v předchozích bodech. 

B)AKTIVITY V ČASE

Do konce roku 2021: Příprava a realizace soutěže na objekt Transformátoru. Rozvržení, ustavení a pomalý rozjezd organizačních struktur - a ) výkonná (vlastní realizace náplně), b) řídící (určování náplně činnosti zejména s ohledem na další aktivity týkající se transformace v kraji), c) nezávisle oponentní (expertní). Zapojení dalších institucí do přípravy – Česká komora architektů, IPR. 

Přípravná fáze roku 2022: Vypracování přípravných studií pro celou pánevní oblast – urbánně ekonomickou, prostorově hodnotovou. Rozvržení, nastartování a realizace participačních (zapojovacích) projektů. Důvod – je třeba mít dobře uchopený celý kraj dříve, než se začnou realizovat ostatní pro pánevní oblast dílčí projekty z Fondu spravedlivé transformace. Kraj by na jejich koordinaci měl být předem alespoň minimálně připraven.   

První rok transformátoru: Rozvoj participačních (zapojovacích) procesů. Dotažení uchopení celé Mostecké pánevní oblasti, její rozvržení na jednotlivé problematiky a části. Vypracování zadání pro přístup a studie těchto jednotlivých částí. Řešení průběžné operativy dle výše uvedeného ROZVRŽENÍ ČINNOSTÍ. 

Druhý rok transformátoru: Studie a koncepty jednotlivých částí pánevní oblasti, v koordinaci s rozvojem participačních (zapojovacích) procesů.  Řešení průběžné operativy dle výše uvedeného ROZVRŽENÍ ČINNOSTÍ. 


Třetí rok transformátoru: Zaměření na průniky výsledků koncepčních činností předchozích dvou let s analýzami vycházejícími z průběžně řešené operativy. Rozvržení a postupná realizace konkrétně a adresně zaměřených studií, projektů. Iniciace příprava a realizace všech tipů soutěží. 

Čtvrtý rok transformátoru: Dotahování veškerých projektů, studií a činností předchozích let Transformátoru do finalizace.

Pátý rok transformátoru: Rozvržení dalšího postupu obnovy pánevní oblasti, rozvržení možností dalšího zapojení a rozvoje Transformátoru. 

C)PERSONÁLNÍ ZASTOUPENÍ (pro počáteční fázi rozjezdu pilíře)

1) vedoucí a garant pilíře 

2) asistent pro PR, web, FB, organizační přípravu a zajištění akcí a konferencí 

3) urbanista, krajinář, urbánní ekonom

4) architekt, městské plánování, městsští architekti

5) koordinátor participace (zapojování)

6) grafické výstupy, vizualizace a zákresy

7) provozní účetní (patrně společný pro více pilířů)



Žádné komentáře:

Okomentovat